Towarzystwo Przyjaciół Seminarium
Istotą Towarzystwa jest adoptowanie duchowe alumnów Seminarium i towarzyszenie w ich rozwoju duchowym modlitwą przez cały okres formacji w Wyższym Seminarium Duchownym.
Aktualnie wszyscy alumni objęci są indywidualną, codzienną opieką modlitewną.
Tradycja modlitw w intencji alumnów w naszej parafii sięga kilkudziesięciu lat. W 2025 roku bowiem minęło 60 lat kiedy nasza parafianka Pani Teodozja Gałązka zapoczątkowała modlitwy w intencji kleryków, gdy Jej syn Mieczysław wstąpił do seminarium w 1965 roku. Zachęcała inne osoby do modlitw.
Nie zaniechała ich nawet wtedy gdy Mieczysław po trzech latach wystąpił
z seminarium. Jej inicjatywa rozszerzała się i przetrwała do dzisiaj.
Datę tę przyjmujemy jako początek istnienia naszej wspólnoty. W ciągu tego czasu zmieniały się formy i zasady modlitw. Najpierw ogólnie za kleryków i seminarium, później cała wspólnota w intencji jednego kleryka.
Obecnie modlimy się indywidualnie w intencji jednego kleryka. Ponadto co-rocznie sprawowane są Msze w intencji poszczególnych roczników seminarium a także ich formatorów. W intencji Diakonów przed Ich święceniami kapłańskimi odmawiamy całą wspólnotą wraz z kapłanami Nowennę Pompejańską, modląc się dla Nich o dar Kapłaństwa. Polecamy też seminarzystów opiece naszej Patronce – św. Teresie od Dzieciątka Jezus podczas 1-szo czwartkowych do Niej modlitw. Jesteśmy też obecni w ich świętach, w Mszach, w których otrzymują święcenia diakonatu i prezbiteratu.
Neoprezbiterów gościmy co-rocznie w naszej parafii na Mszy Prymicyjnej. Po Mszy świętej spotykamy się w towarzyskiej atmosferze przy grillu i herbacie.
Bezpośrednie kontakty nawiązane podczas spotkań opłatkowych (w Adwencie) i Dni Skupienia (w Wielkim Poście) organizowanych dla nas przez Seminarium owocują dobrymi relacjami między członkami towarzystwa i klerykami oraz tym, że po święceniach są w dalszym ciągu otaczani modlitwą.
Wspólnota aktualnie liczy ponad 40 osób modlących się w intencji konkretnego kleryka i kilkanaście wspierających modlitwami.Należy podkreślić szczególną rolę jaką odegrała Pani śp Jadwiga Sowa, która przewodniczyła grupie i koordynowała jej działania nieprzerwanie przez ponad 30 lat do 2017-go roku. To Jej determinacji i konsekwentnemu działaniu zawdzięczamy, że idea modlitewna trwała, kiedy jeszcze nie było zorganizowanej idei modlenia się w intencji kleryków. Utrzymywała bezpośrednie kontakty najpierw z Seminarium Metropolitarnej Diecezji Warszawskiej a później Seminarium Diecezji Warszawsko-Praskiej zdobywając informacje. Dobrze rozumiała, że POTRZEBUJEMY DOBRYCH KAPŁANÓW.