Towarzystwo Przyjaciół Seminarium

Istotą  Towarzystwa  jest  adoptowanie  duchowe  alumnów  Seminarium  i  towarzyszenie  w  ich  rozwoju  duchowym  modlitwą  przez  cały  okres  formacji  w  Wyższym  Seminarium  Duchownym.

Aktualnie  wszyscy  alumni  objęci  są  indywidualną,  codzienną  opieką  modlitewną.

Tradycja  modlitw  w  intencji  alumnów  w  naszej  parafii  sięga  kilkudziesięciu  lat.  W  2025  roku  bowiem  minęło  60  lat  kiedy  nasza  parafianka  Pani  Teodozja  Gałązka  zapoczątkowała  modlitwy  w  intencji  kleryków,  gdy  Jej  syn  Mieczysław  wstąpił  do  seminarium  w  1965 roku.  Zachęcała  inne  osoby  do  modlitw.
Nie  zaniechała  ich  nawet  wtedy  gdy  Mieczysław  po  trzech  latach  wystąpił
z  seminarium.  Jej  inicjatywa  rozszerzała  się  i  przetrwała  do  dzisiaj.  

Datę  tę  przyjmujemy  jako  początek  istnienia  naszej  wspólnoty.  W  ciągu  tego  czasu  zmieniały  się  formy  i  zasady  modlitw.  Najpierw  ogólnie  za  kleryków  i  seminarium,  później  cała  wspólnota  w  intencji  jednego  kleryka.

Obecnie  modlimy  się  indywidualnie  w  intencji  jednego  kleryka.  Ponadto  co-rocznie  sprawowane  są  Msze  w  intencji  poszczególnych  roczników  seminarium  a  także  ich  formatorów.  W  intencji  Diakonów  przed  Ich  święceniami  kapłańskimi  odmawiamy  całą  wspólnotą  wraz  z  kapłanami  Nowennę  Pompejańską,  modląc  się  dla  Nich  o  dar  Kapłaństwa.  Polecamy  też  seminarzystów  opiece  naszej  Patronce – św. Teresie  od  Dzieciątka  Jezus  podczas  1-szo  czwartkowych  do  Niej  modlitw.  Jesteśmy  też  obecni  w  ich  świętach,  w  Mszach,  w  których  otrzymują  święcenia  diakonatu  i  prezbiteratu.

Neoprezbiterów  gościmy  co-rocznie  w  naszej  parafii  na  Mszy  Prymicyjnej.  Po  Mszy  świętej  spotykamy  się  w  towarzyskiej  atmosferze  przy  grillu  i  herbacie.

Bezpośrednie  kontakty  nawiązane  podczas  spotkań  opłatkowych  (w  Adwencie)  i  Dni  Skupienia  (w  Wielkim  Poście)  organizowanych  dla  nas  przez  Seminarium  owocują  dobrymi  relacjami  między  członkami  towarzystwa  i  klerykami  oraz  tym, że  po  święceniach  są w  dalszym  ciągu otaczani  modlitwą.

Wspólnota  aktualnie  liczy  ponad  40 osób  modlących  się  w  intencji  konkretnego  kleryka  i  kilkanaście  wspierających  modlitwami.Należy  podkreślić  szczególną  rolę  jaką  odegrała  Pani  śp  Jadwiga  Sowa,  która  przewodniczyła  grupie  i  koordynowała  jej  działania  nieprzerwanie  przez  ponad  30  lat  do  2017-go  roku.  To  Jej  determinacji  i  konsekwentnemu  działaniu  zawdzięczamy,  że  idea  modlitewna  trwała,  kiedy  jeszcze  nie  było  zorganizowanej  idei  modlenia  się  w  intencji  kleryków.  Utrzymywała  bezpośrednie  kontakty  najpierw  z  Seminarium  Metropolitarnej  Diecezji  Warszawskiej  a  później  Seminarium  Diecezji  Warszawsko-Praskiej  zdobywając  informacje.  Dobrze  rozumiała,  że  POTRZEBUJEMY  DOBRYCH  KAPŁANÓW.

Kontakt

Opiekun / kontakt ks. Krzysztof Pietrzak