Margaretki
Apostolat Margaretka jest międzynarodowym ruchem modlitewnym zapoczątkowanym w
Kanadzie w 1981 r. W naszym kraju pierwsze inicjatywy sięgają roku 1998. Główna idea
przyświecająca ruchowi, to modlitwa siedmiu osób lub rodzin za wybranego kapłana i jego
„duchowa adopcja”. Od 2016 roku Apostolat Margaretka przybrał w Polsce ramy formalne i
przestał być jedynie inicjatywą oddolną i spontaniczną, o krzewienie ruchu dbają nie tylko osoby
świeckie, ale również wyznaczeni przez Kościół koordynatorzy. Patronką ruchu została
Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła, a za logo obrano kwiat margaretki (jastrunu
właściwego).
Apostolat Margaretka stawia przed sobą cztery cele. Należą do nich:
- Modlitwa dozgonna za wybranego duchownego
- Troska o jedność i poczucie wspólnoty wśród księży oraz pomiędzy nimi a ich biskupem
- Współpraca i budowanie wzajemnych relacji wiernych świeckich z kapłanami
- Wpieranie powołań do życia kapłańskiego i duchownego
W naszej parafii w ten ruch modlitewny zaangażowanych jest ponad 50 osób skupionych w 8
grupach tzw. „Margaretkach”. Każda z 7 osób należących do „Margaretki” modli się za kapłana
w wybranym dniu tygodnia. Są osoby, które należą do kilku margaretek, modląc się każdego dnia
za innego księdza.
„Margaretkę” może założyć każdy. Do zadań osoby inicjującej „Margaretkę” należy:
- Znalezienie 7 osób chętnych do utworzenia margaretki
- Skontaktowanie się z wybranym księdzem
- Wpisanie powstałej margaretki do Ogólnopolskiej Księgi Apostolatu (poprzez formularz
na stronie www.apostolatmargaretka.pl lub mailem na
adres: opiekun@apostolatmargaretka.pl). - Podtrzymywanie jedności między grupą modlących się osób
- Pamięć o składaniu życzeń kapłanowi (z okazji imienin, święceń itp.)