Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Historia Parafii Mrozy

Ponad 90 lat wiary, wspólnoty i budowania — od pierwszego drewnianego kościoła po dzisiejszą świątynię.

Parafię erygował ks. kard. Aleksander Kakowski 1 kwietnia 1931 roku z części parafii Kałuszyn i Kuflew. Dawną nazwę Grozy zmieniono według podań po tym, jak w okolicy zamarzło kilku żołnierzy francuskich w czasie odwrotu spod Moskwy. Okolica ma szczególny mikroklimat, który sprawił, że na początku XX wieku założono w pobliskiej Rudce sanatorium przeciwgruźlicze.

Początki
1912

Pierwszy plan budowy kościoła

Projekt zatwierdzony przez władze rosyjskie — pierwszy formalny krok ku powstaniu świątyni w Mrozach.

1928
Fundament

Komitet Budowy Kaplicy

Mieszkańcy Mrozów zawiązują komitet pod przewodnictwem Władysława Sochackiego. W ciągu dwóch lat zebrano pierwsze 1000 zł na budowę. Mieszkańcy wiosek Semanowizna i Wola Kałuska ofiarowali 3-hektarową działkę pod kościół, plebanię i zabudowania gospodarcze.

1930
Pierwszy kościół

Drewniana świątynia staje w 5 tygodni

Inż. Teofil Haron z Woli Rafałowskiej wznosi jednonawowy kościół mogący pomieścić 600 wiernych. Świątynię konsekruje bp Antoni Szlagowski. Ks. Jan Kołodziejski zostaje pierwszym prefektem i organizatorem przyszłej parafii.

1931
Erygowanie parafii

Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Kard. Aleksander Kakowski dekretem z 1 kwietnia 1931 r. eryguje parafię. W jej granicach znalazło się 18 osiedli z łączną liczbą 3277 katolików z dawnych parafii Kałuszyn i Kuflew.

18 osiedli
3277 katolików
Czas próby
1935

Rozbudowa — organy, dzwonnica, plebania

Zakupiono organy, wzniesiono dzwonnicę i plebanię. Ufundowano dzwon „Stanisław" na cześć abpa Stanisława Galla, poświęcony 3 września 1938 r. — podczas okupacji Niemcy go zarekwirowali.

1939
II wojna światowa

Wybuch wojny i zmiany proboszczów

1 września parafię obejmuje ks. Leon Dobrowolski, w 1941 r. — ks. Kazimierz Fertak. W 1941 r. opracowano plany murowanej świątyni. Ks. Fertak zostaje aresztowany w czerwcu 1948 r. i skazany na długoletnie więzienie.

1956–
1978

Odrodzenie pod ks. Bogumiłem Mińkowskim

Wznowienie kolędy po 10-letniej przerwie, pierwsze Jasełka w OSP (1958), nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej (23 czerwca 1958). Parafia liczy ok. 3000 wiernych i udziela rocznie ponad 16 000 Komunii św. Władze komunistyczne usuwają religię ze szkół (1960) i szykanują proboszcza.

Pożar i odbudowa
1979
Pożar

Kościół spłonął doszczętnie

26 sierpnia 1979 r. drewniana świątynia obraca się w popiół. Z pożogi ocalały jedynie monstrancja, kielich z czasów powstania parafii oraz żyrandol — dziś wiszący w dolnym kościele. Jeszcze tego samego roku zawiązuje się nowy Komitet Budowy Kościoła.

1981
Nowy kościół

Rusza budowa — pierwsze cegły 11 lipca

Ks. Tadeusz Tartas kieruje budową według projektu arch. Michała Sandowicza. Bryłę świątyni tworzą dwie przesunięte ściany w kształcie półelips, wieża zachodnia pokryta łuską z blachy miedzianej.

1983

Poświęcenie kamienia węgielnego

27 kwietnia 1983 r. Prymas kard. Józef Glemp i bp Jerzy Modzelewski wmurują kamień wyjęty z Grobu Pańskiego. Projektant: inż. Michał Sandowicz; konstruktor: inż. Tadeusz Burchacki; kierownik budowy: Stefan Chabrowski.

„Oby Bóg pozwolił ukończyć to dzieło ku swojej i ojczyzny chwale." — Akt erekcyjny, 27 kwietnia 1983 r.
1986

Śmierć budowniczego i poświęcenie kościoła

3 lutego 1986 r. umiera ks. Tadeusz Tartas — główny budowniczy. Spoczywa na cmentarzu w Mrozach. 26 października 1986 r. bp Władysław Miziołek poświęca nową świątynię.

Współczesność
1993
Konsekracja

Bp Kazimierz Romaniuk konsekruje świątynię

17 października 1993 r. — uroczysta konsekracja nowego kościoła. Wyposażenie: dwupoziomowa hala, ołtarz i ambonka z marmuru, drewniany krzyż w prezbiterium. Stacje Drogi Krzyżowej w piaskowcu wykonał artysta Wiesław Winkler z Warszawy.

2008

Pomnik Jana Pawła II i nowy proboszcz

24 października — poświęcenie pomnika papieża przed kościołem. 7 grudnia parafię obejmuje ks. Eugeniusz Jankowski. 23 sierpnia 2009 r. — pierwsze Diecezjalne Dożynki w Mrozach.

2011

Siostry elżbietanki żegnają Mrozy

25 września 2011 r. — po blisko 60 latach posługi (od 1952 r.) siostry elżbietanki opuszczają parafię. Prowincja likwiduje placówkę z powodu braku powołań.

2013

Nowy proboszcz — ks. Krzysztof Pietrzak

7 lipca obejmuje parafię. W tym samym roku wizytacja biskupia bp. Marka Solarczyka i udzielenie sakramentu bierzmowania (20 kwietnia). W lutym — figura Matki Bożej Loretańskiej w parafii.

2015

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

Styczeń 2015 r. — parafianie wyruszają do Ziemi Świętej, zamykając ten rozdział kroniki w duchu pielgrzymim.