Rycerki Niepokalanej

Początki (1995)

Stowarzyszenie założono 8 grudnia 1995 roku z inicjatywy p. Jadwigi Sowy, prezes Koła Seniorów, która organizowała pielgrzymki do Niepokalanowa. Impulsem były kontakty z br. Innocentym M. Wójcikiem oraz rekolekcje adwentowe prowadzone przez o. Stanisława Piętkę OFM. Na spotkaniu założycielskim zgromadziło się 20 osób, a po rekolekcjach do Rycerstwa zapisało się ponad 100 członków – nie tylko z parafii Mrozy. Stowarzyszenie powstało za aprobatą ks. proboszcza Wiesława Nowosielskiego.


Jak zostać Rycerzem Niepokalanej?

Należy wysłać deklarację do Narodowego Ośrodka Rycerstwa Niepokalanej, wybrać dzień wstąpienia (najlepiej święto maryjne), uczestniczyć we Mszy świętej i odmówić akt oddania się Niepokalanej. Można też odnowić przyrzeczenia chrzcielne i uzyskać odpust zupełny.


Stan na 2015 rok

Ze 100 założycieli 59 odeszło już do Pana, a nowi członkowie dołączają rzadko – ostatni 8 grudnia 2014 r. Stowarzyszenie liczyło wówczas 56 osób, głównie seniorów i emerytów, często należących równocześnie do Kół Żywego Różańca i Koła Seniorów. Obecnie jest 19 członków.


Główne działania i inicjatywy

Modlitwa była i pozostaje fundamentem wszystkich działań:

  • Pierwsza sobota miesiąca: Msza poranna, różaniec, modlitwy do Niepokalanej
  • Pierwszy poniedziałek miesiąca: koronka do Ducha Świętego
    1. dzień każdego miesiąca: spotkania poświęcone Maryi
  • Codziennie: wspólny różaniec z Kołami Żywego Różańca
  • Pierwszy piątek miesiąca: Droga Krzyżowa i nabożeństwo do Serca Pana Jezusa
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu (Grób Pański, 40-godzinne nabożeństwo)
  • 8 grudnia: godzina łaski dla świata

Opieka duchowa nad alumnami seminarium – od 2000 roku Rycerki modlą się indywidualnie za kleryków przez cały okres nauki, uczestniczą w święceniach, wspólnym opłatku i spektaklach kleryków III roku. Pierwsi objęci opieką alumni zostali wyświęceni w 2006 i 2007 roku.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego – podejmowana przez członków stowarzyszenia.

Modlitwa za misje sióstr elżbietanek w Nowosybirsku – od 25 lat, w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 11:00 (jednocześnie o 17:00 w Nowosybirsku), zainicjowana przez s. Adelę, byłą organistkę parafii.

Pielgrzymki – coroczne wyjazdy do Niepokalanowa (14 sierpnia), do sanktuariów maryjnych w Polsce, co najmniej trzy razy do roku delegaci jeżdżą na ogólnopolskie spotkania Rycerzy w Niepokalanowie.

Inne – pomoc przy organizacji poczęstunku dla pielgrzymów z diecezji białostockiej i drohiczyńskiej.

Kontakt

Opiekun / kontakt Przewodniczący: Danuta Jacak, Zastępca: Ewa Jaroń, Sekretarz: Mariusz Banaszek